icon
Aplikace DEK
Půjčovna ve vaší kapse.
Získat
Omlouváme se, během velikonočních svátků 18.–21. 4. máme zavřeno a odbavovány nebudou ani e-shopové objednávky. Děkujeme za pochopení.
Hořovice otevřeno 07:00–17:00
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu
StavebninyVšechny kategorie
ElektromateriálVšechny kategorie
Voda Topení SanitaVšechny kategorie
NářadíVšechny kategorie
PůjčovnaVšechny kategorie

Ochraňte vaše spotřebiče před přepětím

zveřejněno: 14. 2. 2025
image hakel

Typy svodičů přepětí

Norma ČSN EN 61643-11 ed. 2 ukládá požadavky a zkušební metody pro přepěťové ochrany a svodiče přepětí. Norma pracuje s normalizovanými průběhy napětí a proudů, které mají jasně stanovený průběh. Jedná se o zkušební vlny (impulzy), které simulují různé druhy přepětí, jež byly vysvětleny v předchozím odstavci. Jsou definované vrcholovou hodnotou (maximální hodnotou napětí nebo proudu, kterou zkušební impulz dosáhne během svého trvání), dobou čela T1 (část napěťového nebo proudového impulzu před vrcholem) a dobou půltýlu T2 (časový interval mezi virtuálním počátkem impulzu a okamžikem, kdy sledovaný průběh poklesne na 50 % své vrcholové hodnoty). Tyto doby se zapisují do formátu (T1/T2) a jednotkou takového impulzu jsou zpravidla mikrosekundy.

grafy

Svodiče bleskového proudu – SPD typu T1

Existují tři základní typy SPD. Prvním typem jsou tzv. svodiče bleskového proudu označované jako T1, dříve označované jako svodiče třídy B. Jedná se o hrubou ochranu, určenou ke svedení/omezení atmosférických vlivů, tedy impulzních proudů vznikajících při přímém úderu blesku, a to buď do stavby (příčina poškození vlivem úderu blesku S1 dle normy ČSN EN 62305-1 ed. 2), nebo do elektrické sítě připojené ke stavbě (příčina S3). Impulzní proudy dosahují hodnot až 200 kA. Jejich účinek je simulován zkouškami třídy I, tudíž impulzním výbojovým proudem Iimp s tvarem zkušební vlny 10/350 µs. SPD typu T1 se instalují se na začátek elektrické instalace, co nejblíže vstupu elektrického vedení do objektu – do hlavních rozvaděčů.

Svodiče rázového přepětí – SPD typu T2

Druhým typem jsou tzv. svodiče rázového přepětí označované jako T2, dříve značené jako třída C. Tento typ je určen k omezení spínacích přepětí a účinků nepřímého úderu blesku, a to buď v blízkosti stavby (příčina S2) nebo v blízkosti elektrické sítě připojené ke stavbě (příčina S4). Jejich účinek je simulován zkouškami třídy II, tedy jmenovitým výbojovým proudem In a maximálním výbojovým proudem Imax s tvarem vlny 8/20 µs. SPD typu T2 se instalují dále v elektrické instalaci – do podružných rozvaděčů.

Svodiče rázového přepětí – SPD typu T3

Posledním základním typem jsou svodiče rázového přepětí označované jako T3, dříve značené jako třída D. Je to nejjemnější ochrana určená pro koncová zařízení a citlivou elektroniku, protože ještě více eliminuje zbylé přepětí za předřazeným stupněm T2. Tyto typy jsou testovány napěťovým impulzem 1,2/50 µs. Instalují se co nejblíže ke koncovému zařízení tak, aby za nimi již nedošlo k nežádoucí indukci a vzniku přepětí, který by koncové zařízení ohrozilo.

Přepěťová ochrana pro FVE

Schéma PV systému se skládá ze dvou částí – střídavé AC strany a stejnosměrné DC strany. Mezi těmito částmi se nachází střídač neboli invertor, který je srdcem celého systému a jeho funkcí je změna stejnosměrného výkonu generovaného PV panely (moduly) na střídavý výkon, který může být dodáván do distribuční sítě či spotřebováván v rámci autonomního systému. Norma ČSN 33 2000-7-712 (HD 60364-7-712:2016) ukládá povinnost instalovat svodiče přepětí jak na DC, tak na AC straně.

U běžných PV panelů můžeme předpokládat, že jejich impulzní výdržné napětí UW je vyšší než UW měniče. V takovém případě doporučujeme instalovat SPD co nejblíže k měniči. Toto platí pouze tehdy, když vzdálenost mezi měničem a PV moduly je menší než 10 m. V opačném případě je nutné instalovat dva SPD, a to na obě strany DC vedení, tedy jak u měniče, tak u PV modulů. Stejně jako na DC straně platí i na AC straně podmínka vzdálenosti střídače od hlavního rozvaděče. Pokud je střídač instalován do vzdálenosti kratší než 10 m kabelového vedení od hlavního rozvaděče, postačuje instalace SPD pouze do hlavního rozvaděče, kam se instaluje vždy, pokud výpočet řízení rizika nestanovuje jinak. Pokud je vzdálenost delší, instaluje se SPD také co nejblíže k měniči.

To, jaký typ SPD instalujeme, je dáno dvěma podmínkami. První je, zda má objekt vnější systém ochrany před bleskem (LPS). Jinak řečeno, má-li hromosvod. Druhou podmínkou je dodržení tzv. přeskokové vzdálenosti „s“ mezi nosnou konstrukcí PV panelů ev. mezi panely samotnými a jímací soustavou.

schéma

Volba trvalého provozního napětí (UCPV) SPD na DC straně je odvozena od hodnoty napětí naprázdno PV generátoru při standardních testovacích podmínkách (UOC STC). Minimální hodnota UCPV musí být vyšší nebo rovna 1,2násobku hodnoty UOC STC.

Je důležité si též uvědomit, že v dnešním světě moderních informačních technologií se i v těchto aplikacích vyskytují zařízení pro jejich provoz, které je zapotřebí ochránit speciálními přepěťovými ochranami přenosu datových a informačních signálů. Více se dozvíte v katalogu produktů.

Vážíme si vašeho soukromí
Děláme vše pro to, abychom vám zobrazovali obsah, který vás zajímá. K tomu nám pomůže váš souhlas s využíváním souborů cookies. Díky tomu budeme moci používat údaje o vašem prohlížení webu DEK.cz. Poskytnuté informace jsou u nás v bezpečí a toto nastavení navíc můžete kdykoliv upravit nebo vypnout.