Nezapomeňte při stavbě na odhlučnění místností
Při plánování bydlení většina z nás řeší zejména to, jak bude náš výsledný dům nebo byt vypadat. Zabýváme se rozmístěním místností, jejich velikostmi a jak nejlépe zařídit, aby byl každý člen rodiny spokojený.
Bohužel nás často nenapadne, jak hlučné jednotlivé prostory budou, až je začneme používat, a jestli by nebylo dobré zajistit si zvukovou izolaci stěn. Že jsme tomuto tématu měli věnovat mnohem víc pozornosti, nám dojde až ve chvíli, kdy se s ostatními členy domácnosti navzájem slyšíme v koupelně nebo během důležité online konference. Pak si naplno uvědomíte, jak skvělé je mít dobře vyřešené odhlučnění bytu.
Akustika místností je pro vzájemné a komfortní bydlení zásadní. Které řešení si ale zvolit? A co dělat, když už bydlíte a současná situace vám nevyhovuje? Na trhu si můžete vybrat z několika typů akustických příček, z nichž každá přináší jiné výhody a nevýhody.
Mezi nejčastěji využívané akustické příčky patří sádrokartonové, cihlové a vápenopískové. Na co si tedy dát pozor u jednotlivých typů?
Pokud začínáte od nuly v novém domě, vyplatí se vám použít příčky cihlové nebo vápenopískové, které mohou zároveň sloužit jako nosné zdi. Využít je můžete i v již postavené nemovitosti, musíte ale počítat s tím, že se jedná o mokrý stavební proces, který vyžaduje delší čas schnutí a kvůli jejich zatížení konstrukce je nelze umístit kamkoliv. Před použitím se kromě malby musí počítat také s omítnutím výsledné zdi. Ve finále ale do příček z akustických cihel s jistotou zavěsíte třeba i těžkou kuchyňskou linku.
Pokud byt pouze rekonstruujete nebo jen chcete proměnit starou půdu v obytný prostor, pro změnu dispozic zvolte sádrokartonové příčky. Práce vám půjde velmi rychle od ruky a nemusíte se ani obávat toho, že byste zabudováním příček v podkroví přetížili nosnost stropu přízemí. Pokud navíc potřebujete ušetřit nějaký ten centimetr, se správně zvolenou skladbou dosáhnete i u úzkých příček zajímavých akustických parametrů.
Pro všechny konstrukce platí, že se musí přesně dodržet doporučené konstrukční postupy, jinak se jejich akustická kvalita automaticky snižuje. To samé platí i pro instalaci elektrických rozvodů, které byste měli umístit raději do jiných zdí. Pokud v příčkách elektrické rozvody nutně potřebujete, zvolte protihlukové komponenty, jako například krabice do sádrokartonu od značky Kaiser.