Proč a jak zadržovat dešťovou vodu?
Pokud se chystáte stavět, pravděpodobně jste se již setkali s otázkou od stavebního úřadu, jak na svém pozemku plánujete hospodařit s dešťovou vodou. Pro novostavby je systém na zpracování dešťové vody povinný, starší nemovitosti mohou správně zvoleným řešením zvýšit svoji hodnotu a zároveň ušetřit výdaje za vodu. Jaký systém pro zadržování dešťovky tedy zvolit?
Při postavení zpevněných ploch na pozemku (dům, cestičky nebo třeba stání pro auto) automaticky ubývá míst, kde se na něm může dešťová voda vsakovat. Ta potom odtéká po povrchu pryč a zatímco na vašem pozemku ubývá podzemní voda, jinde naopak přívalové deště zatěžují čističky, vodní toky a kanalizace.
Systém na zadržování dešťové vody má za cíl ji udržet a využít tam, kde původně spadla. Pomáhá se tak předcházet záplavám a do ekosystému vracet potřebnou rovnováhu.
Zajímá vás spíše ekonomické hledisko? Začněte dešťovku shromažďovat a využívat ve své domácnosti. Nejenže ušetříte, ale také přestanete plýtvat pitnou vodou, která se u nás v současnosti používá i na splachování toalet. Z počátku se samozřejmě nevyhnete investici do vodní nádrže a do nového systému rozvodů, který musí být oddělený od systému pro pitnou vodu, ale při splnění podmínek pro realizaci můžete díky dotacím získat až 50 % vstupní investice.
Pro výběr správné velikosti vodní nádrže si najděte roční úhrn srážek ve svém regionu a plochu odvodňovaných povrchů na svém pozemku. Většinu dešťové vody zachytíte systémem okapů a pomocí online kalkulátoru si snadno zjistíte objem nádrže, který budete pro svůj pozemek potřebovat. Může se stát, že i při správně zvolené velikosti se během velkých dešťů zachytí větší objem, než dovoluje daná kapacita. V takovém případě se přebytečná voda nechává vsakovat do půdy přes speciální vsakovací blok. Díky tomu, že se celý systém zabudovává v dostatečné hloubce, voda v něm nejenže nezamrzá, ale také se nekazí. I přesto se doporučuje nádrž alespoň jednou za rok vyčistit vysokotlakým čističem.
Nádrží se na trhu objevuje hned několik typů, u těch podzemních se nabízí samonosné nebo takové, jež je potřeba obetonovat. Podle provedení mohou být také pochozí nebo pojízdné. Ať už vyberete jakoukoliv, nezapomeňte k ní zakoupit také vhodné příslušenství. Pokud nevíte, jaké zvolit, můžete využít možnost objednat si kompletní systém.
Zajímají vás vlastnosti nádrží od různých výrobců? Přečtěte si článek od odborníků z Atelieru DEK. Stále s výběrem váháte? Zastavte se v kterékoliv prodejně Stavebnin DEK, rádi vám s výběrem poradíme.