Bydlet zdravě dnes může každý
Ve svých domovech trávíme mnoho času a ne vždy dýcháme kvalitní vzduch bez alergenů, VOC (těkavých) látek a jiných nečistot. VOC látky se do ovzduší dostávají zejména používáním barev a rozpouštědel, výrobou a zpracováním chemických produktů a spalováním pohonných hmot.
Jedná se o organické emise z produktů, které každý den používáme jako čisticí prostředky, leštidla, make-up, automobilové kapaliny nebo pesticidy. Také tisk a dokonce i nábytek mohou tyto látky uvolňovat. Některé mají zřetelný zápach, jiné jsou zcela bez zápachu, všechny ale mohou způsobovat respirační potíže, alergie a ovlivňovat naši imunitu. Uvnitř budov pak kvalita vzduchu často bývá dokonce horší než venku kvůli menší výměně vzduchu.
Zvláště u starších staveb bývají výrazným alergenem také plísně tvořící se na površích, které jsou z nějakého důvodu vlhké. Často příčinu představují málo tepelně izolované stavební konstrukce, které v zimě prochladnou, a tak na nich kondenzuje voda. Přitom stačí udělat jen málo proto, abychom naše životní podmínky radikálně změnili.
Pokud stavíte nebo rekonstruujete, můžete kvalitu svého bydlení ovlivnit použitím vhodných stavebních materiálů. Z oboru konstrukcí tzv. suché výstavby se v interiérech skvěle hodí například speciální sádrokartonové desky, které pomáhají odstraňovat škodlivé látky ze vzduchu.
V případě, že vás trápí plísně v interiéru a není šance na okamžitou změnu zateplení konstrukcí, nabízí se použití speciálních nátěrů. V současnosti se jako jedno z nejefektivnějších řešení nabízí použití nátěrových hmot uplatňujících princip fotokatalytické nanotechnologie, která k čištění vzduchu a okolního prostředí využívá působení ultrafialového spektra světla a krystalů oxidu titaničitého. Nátěry na této bázi fungují jako čističky vzduchu a použít se přitom dají v interiéru i na fasádách.
Tyto nátěry obsahují nano krystaly, které absorbují energii UV záření a urychlují reakci mezi kyslíkem a škodlivými mikroby nebo spóry přítomnými ve vzduchu. Ty se spolu s dalšími organickými částicemi rozkládají na neškodné prvky. Tato schopnost se u speciálně ošetřeného povrchu v podstatě nevyčerpává, protože oxid titaničitý se na reakci podílí jen jako katalyzátor a nespotřebovává se.
Fotokatalytické nátěry dokáží z ovzduší odstraňovat i oxidy dusíku a další nebezpečné látky, které vznikají při spalování. Při použití na fasádách domů tak přispívají ke zlepšování ovzduší ve městech. Aplikace těchto nátěrů probíhá podobně jako u běžných barev, po nanesení tří vrstev se nano povlak aktivuje přirozeným světlem.