Jak chránit soklovou část domu
Soklová část domu patří k vysoce exponovaným místům stavby, na které po celý rok působí nejen stříkající voda, povětrnostní a další klimatické vlivy, ale hrozí jí také mechanické poškození. Z těchto důvodů je třeba soklovou oblast účinně chránit. Pro tyto účely se skvěle hodí například mozaikové dekorativní omítky.
Proč je důležité chránit soklovou část domu?
Soklová část domu má kromě estetického významu také dvě důležité funkce – ochrannou a izolační. Sokl chrání spodní část budovy před úniky tepla, průniky vody, kyselostí půdy, povětrnostními vlivy a mechanickým poškozením. Aby mohl sokl plnohodnotně dostát svému účelu, je třeba mu poskytnout patřičnou ochranu.
K tomu lze použít celou řadu prostředků. Mezi nejužívanější patří mozaikové dekorativní omítky, které jsou vhodné pro povrchy jako jsou klasické omítky, beton, sádrokartonové desky, vápencovo-cementové omítky, ale lze s nimi obložit i ztracené bednění či vrstvy zateplovacích systémů vně i uvnitř objektu.
Spolehlivá ochrana soklu
K úpravě soklové části domu se obvykle přistupuje při opravě nebo rekonstrukci fasády, ale zejména ve chvíli, kdy sokl neplní ochrannou a izolační funkci. V první řadě je třeba provést hydroizolaci a zateplení, teprve v další fázi se na soklovou část nanáší dekorativní omítka.
Mozaikové omítky představují vysoce efektivní ochranu pro zvláště namáhané části stavby, jakou je právě soklová část. Jsou mechanicky velmi odolné, dostatečně paropropustné a výborně odpuzují vodu. Navíc jsou snadno omyvatelné a dobře se s nimi pracuje. K dostání jsou v široké paletě barev, takže lze snadno docílit maximálního souladu soklové části s ostatní fasádou domu.
Jak postupovat při používání dekorativní omítky
Jedním ze základních předpokladů pro efektivní využití dekorativní omítky je čistý podklad. Soklová část musí být rovná a čistá. Proto ji před nanesením omítky důkladně očistěte a zbavte veškerého prachu, mastnoty, vápna, zbytků barev a dalších nečistot. Pokud není povrch zcela hladký, zahlaďte podklad pomocí vyrovnávací malty. Vždy platí, že čerstvé vápenné omítky by měly být zcela suché.
Pro zvýšení efektivity mozaikové omítky je dobré povrch před obložením penetrovat. K tomu lze použít například malířský váleček nebo štětec. Penetrace by měla schnout přibližně 4 až 12 hodin. Většina druhů mozaikových omítek je dodávána v již namíchaném stavu, a proto není nutné do směsi přidávat další plniva nebo pojiva. Před samotnou aplikací na soklovou část je důležité omítku důkladně promíchat, ideálně pomocí vrtačky s míchací metlou, případně lze použít i zednickou lžíci. Omítka by měla mít po zamíchání kašovitou konzistenci a nesmí obsahovat žádné žmolky.
Promíchaná směs se nanáší rovnoměrně jedním směrem na hladký podklad. Optimální je začít s nanášením omítky u rohu stavby. Celý proces obložení soklové části by měl proběhnout v jednom kuse, jinak hrozí nebezpečí, že po dokončení budou na fasádě patrné přechody mezi jednotlivými nánosy. Doba schnutí je různá a odvíjí se od klimatických podmínek. Ideální teplota pro obložení soklové části dekorativními omítkami se pohybuje mezi 5 až 25 °C.
Jaké jsou druhy dekorativních omítek
Současný trh nabízí širokou škálu nejrůznějších druhů dekorativních omítek. Nejčastěji se vyrábí z drceného kamene, zejména z křemene, mramoru nebo také z barevných písků. Jako pojidlo se používá akrylátová pryskyřice. K dostání jsou jednobarevné i dvoubarevné omítky v široké paletě nejrůznějších odstínů.
Pro obložení soklové části domu lze použít například mozaikové dekorativní omítky weberpas marmolit. Jsou vysoce odolné, snadno zpracovatelné a díky obsaženým přírodním mramorovým zrnům dodávají fasádě originální vzhled.