Zákaznické centrum
Seznam prodejen
Vyberte si prodejnu
Výběr nouzového osvětlení
zveřejněno: 13. 1. 2022
K čemu slouží nouzové osvětlení?
Umožňuje osobám bezpečně opustit prostor nebo případně dokončit činnosti při výpadku běžného síťového napájení.
Jak dlouho musí nouzové osvětlení svítit?
Nouzové osvětlení musí od výpadku napájení svítit po dobu nejméně 1 hodiny. Pro vybrané prostory (např. zdravotnická zařízení) může být legislativou předepsána delší minimální doba svícení.
Způsoby provedení svítidel nouzového osvětlení
- Decentrální – svítidla s vlastními trvale dobíjenými akumulátory určená pouze jako nouzové osvětlení nebo běžná svítidla s nouzovým modulem, který přepne na napájení z akumulátorů v případě výpadku běžného napájení (při nouzové situaci nejsou závislá na kabelovém vedení).
- Centrální – svítidla napájena z centrálního nebo jiného nezávislého zdroje např. záložní agregát, UPS, atd. U těchto svítidel musí být zajištěna funkčnost kabelové trasy při požáru.
Dělení nouzového osvětlení dle účelu:
- Osvětlení únikové cesty – usnadňuje bezpečné opuštění prostoru osvětlením únikových cest. Na určených místech také osvětluje požárně bezpečnostní zařízení.
- Osvětlení bezpečnostních značek – osvětlené směrové značky (piktogramy) se používají pro navedení k únikovému východu nebo pro navedení k bezpečnostnímu zařízení.
- Osvětlení otevřeného prostoru (proti panice) – usnadňuje bezpečný pohyb směrem k únikovému východu v prostorech s nespecifikovanými únikovými cestami jako např. haly, sály, posluchárny, atp. Zajišťuje také osvětlení všech překážek do výšky 2 m.
- Osvětlení prostorů s vyšším rizikem – přispívá k bezpečnosti osob při potenciálně nebezpečných činnostech nebo situacích a umožňuje usnadnit řádné ukončení probíhajících procesů před opuštěním prostoru.
Pro jaké objekty je nutné použít nouzové osvětlení?
- veřejně přístupné a obytné vícepodlažní a výškové budovy
- zdravotnická zařízení
- shromažďovací prostory (haly, kina, divadla,...)
- restaurace
- prodejní místa
- zastřešená parkoviště a jiné prostory pouze s umělým osvětlením
- prostory s plochou > 1 000 m2
V jakých prostorech a kde se nouzové osvětlení umísťuje?
- V únikových cestách, na schodištích, spojovacích chodbách mezi schodišti, u východů z budovy, na chodbách sloužících k opouštění objektu, v sálech a také ve všech ostatních místnostech pro návštěvníky (např. předsálí, šatny, toalety).
- U každých východových dveří, nouzových východových dveří, požární bezpečnostních zařízení nebo u potencionálního nebezpečí.
Konkrétní požadavky na Nouzové osvětlení v daných objektech určují konkrétní normy ČSN souboru 73 08 – Požární bezpečnosti staveb