Výběr bouracího kladiva
Chystáte se na demoliční práce, potřebujete omlátit staré kachličky ze zdi nebo se chystáte na vrtání do betonu, bourání nebo na jakoukoliv jinou práci, při které je potřeba prorážet tvrdé materiály? Pak sáhněte po bouracích kladivech z DEK půčovny, která vám ušetří spoustu zbytečné námahy.
Jak ale vybrat ten správný nástroj? Na začátku je třeba si odpovědět na několik otázek:
- V jaké pracovní zóně budu pracovat většinu času?
- S jakými materiály budu primárně pracovat?
- Jaký bude přibližně poměr práce s jednotlivými typy materiálu?
- Jaká bude tloušťka materiálu?
Unikátní elektronický systém doplňující mechanickou kluznou spojku, zastaví chod stroje v případě zaseknutí vrtáku – ochrana zdraví obsluhy. | Systém aktivního omezení vibrací optimalizuje komfort a pracovní efektivitu. |
Přehled bouracích kladiv
Hmotnost
Ačkoliv u většiny nářadí nehraje jeho hmotnost roli, u bouracích kladiv toto pravidlo neplatí. Je totiž rozdíl, jestli máte několik hodin v kuse pracovat s pětikilovým nástrojem, nebo s přístrojem vážícím třeba 20 kg.
Bourací kladiva můžeme podle hmotnosti rozdělit do tří kategorií – do 5 kg, od 5 do 11 kg a těžší než 11 kg. Obecně lze říct, že s těžkými kladivy nad 11 kg můžete pracovat maximálně do výšky pasu. Naopak pokud se chystáte pracovat nad úrovní hlavy, sáhněte po nejlehčích kladivech do 5 kg.
S hmotností kladiva souvisí i otázka, s jakými materiály budete pracovat. S lehčími nástroji se můžete pustit do cihlových zdí nebo třeba obkladových dlaždic. Středně těžké nástroje už se budou hodit i na betonové zdi, mohutnější podlahové dlaždice nebo třeba na vrtání do kamene. A nejtěžší kladiva už využijí i profesionálové na těžké práce s asfaltem nebo železobetonem.
Příkon
Bavíme-li se o příkonu, mluvíme o spotřebě energie udávané ve Wattech. Obecně lze říct, že čím větší příkon je, tím větší má dané kladivo výkon. Zároveň se zvyšujícím se výkonem úměrně roste i hmotnost nářadí.
Energie příklepu
Jakou energii vyvine kladivo při každém seknutí, se uvádí v Joulech (J). Na menší domácí práce vám většinou vystačí menší kladiva do 10 J, na ty největší profesionální práce už je většinou potřeba větší nástroje se sílou přes 30 J. S těmi s nižší energií příklepu by vám práce trvala zbytečně dlouho a navíc by se vám kladivo brzy opotřebovalo.
Porovnání síly bouracích kladiv
Způsob upínání
U bouracích kladiv se setkáte se dvěma typy upínacích systémů – SDS-PLUS a SDS-MAX. První zmíněně najdete hlavně u menších kladiv a jejich výhodou je, že u nich můžete snadno vkládat různé typy nástrojů. Zase ale musíte počítat s horším přenosem energie.
Systém SDS-MAX se postará o prvotřídní přenos energie a používá se především na velké vrtáky, které využijete na těžší práce.
Ve Stavebninách DEK můžete vybírat z široké nabídky nástrojů pro každý projekt. Nabízíme klasická i AKU bourací kladiva, kombinovaná kladiva a další nástroje na vrtání, sekání a bourání. A nezapomeňte také na široký výběr naší půjčovny, kde si můžete potřebné nástroje pronajmout třeba jen na víkend.