Jak správně vybrat střešní okno?
Při výběru střešních oken se zaměřte především na tyto tři základní parametry: typ otvírání, typ skla a druh materiálu rámu okna. Pak už jen stačí vybrat zkušenou realizační firmu a máte hotovo. Můžete se těšit na nové výhledy.
Typy otevírání
Mezi nejběžnější varianty střešních oken patří kyvná okna. U tohoto typu otvírání však musíte počítat s tím, že otevřené křídlo bude zasahovat do interiéru a částečně bude překážet i ve výhledu z místnosti. Lepší variantou jsou okna s výsuvně-kyvným otevíráním v horní čtvrtině rámu. U tohoto typu budete mít k oknu lepší přístup a budete z něj mít i lepší výhled. Dalším oblíbeným způsobem je otevírání výklopné/kyvné. Křídlo se otevírá v horním pantu, a zajišťuje tak absolutní volnost pohybu v prostoru okna i v jeho okolí.
Nejvyšším standardem jsou pak střešní okna s elektrickým ovládáním. Jejich obsluha je velice komfortní a využívají se zejména v případech, kde by manuální ovládání nebylo dostupné. Tato okna se využívají také v systémech centrálního řízení domu a nuceného větrání.
Typ otevírání volte podle výšky okna nad podlahou. Tam kde je horní hrana okna špatně dostupná, nebo dokonce nedostupná, je nejvhodnější použít okna s kličkou dole. U starých rekonstruovaných objektů, kde by klička dole působila nepatřičně, se hodí okna s madlem na horní hraně křídla.
Materiál a zasklení
Co znamená koeficient Uw?
Ochrana proti teplu a světlu
Střešní okna, zvláště ta, která jsou orientována na jih a západ přivádějí do interiéru nejen světlo, ale také tepelnou energii ze slunce, a mohou se tak podílet na přehřívání interiéru. Zvláště pak okna umístěná na jih a západ. Zastínění okna bychom tedy měli řešit nejlépe hned s jeho nákupem.
Přestože jsou okna vybavena vrstvami, které prostupu sálavého tepla zabraňují, jedinou 100% ochranou proti přehřívání jsou rolety na střešní okna umístěné na exteriérové straně okna. Doplňky umísťované na vnitřní stranu okna, jako jsou třeba žaluzie na střešní okna nebo markýzy, pomáhají především regulovat intenzitu světla pronikajícího do interiéru, případně mohou jako síťky do střešních oken bránit hmyzu, aby létal otevřeným oknem dovnitř. Jsou libovolně kombinovatelné s doplňky vnějšími, které regulují zejména průchod tepla.
Vnitřní doplňky se jako ochrana před teplem nedoporučují, neboť se zahřívají a následně přenášejí teplo do interiéru. Stejně tak vylepšení tepelného prostupu okna vnitřním doplňkem v zimě je problematické. Doplněk totiž zabrání proudění vzduchu ke sklu. Okno je pak náchylnější k výskytu kondenzátu.
Nepodceňujte výběr montážní firmy
Pro montáž střešních oken zvolte zkušenou a proškolenou montážní firmu. Ani to nejlepší střešní okno nebude správně fungovat, pokud není správně napojeno na střešní plášť. Základem je bezchybné napojení na hydroizolační fólii a na parotěsnou fólii pomocí parotěsného límce střešního okna a zateplení zbylých prostor. Dále je nutné dbát na správné seřízení okna dle sklonu střechy a seřízení spáry mezi křídlem a rámem.
S výběrem oken i jejich montáží vám rádi pomohou odborníci ze Stavebnin DEK. Navštivte osobně některou z našich prodejen. V naší nabídce najdete kvalitní střešní okna Velux či Roto, ale také třeba střešní výlezy a světlíky.