Jak na výběr střešních hydroizolačních fólií?
Střešní hydroizolační fólie jsou jednou z variant materiálového řešení povlakových hydroizolací střech. Nejčastěji se uplatňují na objektech velkého rozsahu jako jsou obchodní, skladovací či administrativní budovy. V poslední době se však jejich použití hojně rozšiřuje i na menší objekty – bytové a rodinné domy. Oproti hydroizolacím z asfaltových pásů, které je ve většině případů nutno provádět ve dvou vrstvách, se hydroizolační fólie pokládá pouze v jedné vrstvě. To je významná výhoda z pohledu pracnosti, obzvláště v současné době, kdy je nedostatek kvalifikované pracovní síly.
Jednotlivé typy hydroizolačních fólií
Životnost fólií
Hydroizolační fólie mají napříč materiálovými bázemi rozdílné životnosti. Fólie na bázi FPO (TPO) mají v porovnání s PVC-P fóliemi životnost delší zhruba o jednu třetinu a EPDM fólie dokonce dvakrát tak delší. I v rámci jedné báze může být životnost rozdílná, a to vlivem použití různých a různě prověřených složek pro jednotlivé výrobky.
Jak zvolit vhodný materiál?
Vhodný materiál hydroizolační fólie je nejlepší vybírat na základě požadavku životnosti a spolehlivosti stavby či jejích jednotlivých konstrukcí. Při požadavku delší životnosti střechy, doporučujeme volit materiály s tomu odpovídající materiálovou bází. Při volbě výrobku neopomínejte ani dlouhodobé zkušenosti s výrobkem a jeho reference. Při koupi naopak není vhodné uplatňovat pouze kritérium nejnižší ceny.
Při výběru je nutné zohlednit i parametry prostředí, kterému bude fólie vystavena (např. vliv emisí chemických látek z vlastní stavby i z okolních objektů, spad a ulpívání nečistot včetně působení mikroorganismů na hydroizolaci, provoz na střeše apod.).
Při výběru hydroizolace byste neměli zapomínat na to, že k její udržitelnosti a celkové životnosti přispívá kromě vhodně zvoleného materiálu a návrhu skladby střechy i kvalitní zpracování zkušenou realizační firmou a samozřejmě její následná pravidelná kontrola a údržba.