Zima stavbě nesvědčí. Pořiďte si topidla
S blížící se zimou přichází doba, kdy nízké venkovní teploty výrazně omezí nebo přímo znemožní vykonávat některé stavební práce. Ale protože řadu projektů nelze jen tak přerušit, je potřeba najít způsob, jak na stavbě zajistit takové podmínky, aby bylo možné pokračovat v započatých pracích i v zimě. Problém mohou vyřešit mobilní topidla.
Stavba nesmí promrznout
Pro temperaci vzduchu na uzavřených stavbách v zimních měsících a obecně za chladného počasí se skvěle hodí mobilní topidla. Ta zajistí nejen lepší pracovní pohodu řemeslníků, ale hlavně umožní provádět další fáze stavby i při nízkých teplotách. Typicky to jsou všechny mokré procesy nebo práce s materiály, jejichž vlastnosti se při poklesu teploty mění. S pomocí topidel můžete vyhřát prostor natolik, aby bylo možné pokračovat v práci i za nepříznivých klimatických podmínek bez obav z toho, že chladný a vlhký vzduch naruší kvalitu stavby.
Mobilní topidla na plyn, elektřinu či naftu
Mobilní topidla se dělí na plynová, elektrická a naftová. Jsou k dostání v několika výkonnostních řadách a kromě stavby s nimi lze vytápět také skladiště, dílny i větší objekty, jako jsou tovární haly a jiné průmyslové budovy. Pokud je budete chtít využívat venku, např. na ploché střeše, je třeba zřídit provizorní uzavřený přístřešek, který budete vytápět.
Při výběru vhodného topidla je třeba brát na zřetel velikost a členitost prostoru, možnosti odvětrávání a nesmí se zapomínat ani na izolační vlastnosti obvodových stěn.
Srovnávací tabulka topidel
Na malé stavby s elektrickým, na velké s naftovým topidlem
Pro vytápění menších uzavřených místností jsou ideální elektrická mobilní topidla. Jejich hlavními výhodami jsou bezobslužný provoz, nulové emise a také nízká hlučnost. Pro jejich použití je však třeba mít na staveništi zajištěný 230V resp. 400V zdroj elektrické energie s výhodným tarifem. Jejich provoz je vzhledem k současným cenám energií finančně dosti náročný.
Naftová topidla jsou nejekonomičtější
Naftová topidla se díky svému vysokému výkonu zpravidla používají pro vytápění středně velkých a velkých místností či objektů. Z důvodu nutnosti odvádění zplodin je lze používat jen v částečně otevřených větratelných prostorách nebo venku. Výjimku tvoří mobilní naftová topidla s nepřímým spalováním, u kterých lze zplodiny snadno odvést mimo vytápěný objekt a lze je tedy bez problémů používat i v uzavřených prostorách. Tato topidla dobře využijete před dokončením povrchových úprav, protože nehrozí zamaštění stěn od naftových spalin. Jejich hlavní výhodou je určitě příznivý poměr ceny a výkonu.
Plynová topidla hřejí nejrychleji
Plynová topidla užijete především tam, kde je potřeba přivést okamžité čisté teplo. Silný proud teplého vzduchu snadno nasměrujete na určité místo. S oblibou se používají při vytápění staveb, ale velmi užitečná jsou i při finálních úpravách interiérů, například při štukování nebo malování.
Dalším druhem topidel, která se používají i mimo stavebnictví, jsou plynové sálače (tzv. hříbky). Ty jsou ideální pro vyhřívání zahrádek a dalších venkovních prostor v restauračních zařízeních. Stejnému účelu můžou posloužit i na soukromých zahradách, například při večerním posezení pod pergolou či v zahradním altánu.
Topidlo nejlépe z půjčovny
Vzhledem k tomu, že pořizovací cena mobilních topidel je poměrně vysoká a člověk nevytápí stavbu každý den, vyplatí se pořídit si mobilní topidlo z půjčovny. Nabídka půjčoven bývá podobně široká jako u prodejců, takže si lze snadno vybrat optimální topidlo podle vlastních potřeb. K zapůjčení jsou malá, střední i velká topidla na plyn, naftu i elektřinu.
Pronajmutí topidla je velice snadné a rychlé. V půjčovnách Stavebnin DEK si navíc za drobný obnos můžete připlatit službu garance, díky které se nemusíte obávat dodatečných nákladů při poškození topidla.