Stavebniny DEK Praha Stodůlky: Služba DEK Mix je momentálně mimo provoz, omlouváme se.
Zákaznické centrum
Výběr prodejny může ovlivnit skladové zásoby vybraného zboží, jeho cenu, popřípadě i cenu dopravy.
Hlavní město Praha
Jihočeský kraj
Jihomoravský kraj
Karlovarský kraj
Kraj Vysočina
Královéhradecký kraj
Liberecký kraj
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Pardubický kraj
Plzeňský kraj
Středočeský kraj
Ústecký kraj
Zlínský kraj
Přihlášení
0
menu

Jak vybrat správnou sprchovou vaničku?

zveřejněno: 24. 5. 2023
uvodni banner

Sprchový kout v koupelně vyžaduje méně prostoru než vana a sprchování spotřebuje méně vody než koupání. Údržba sprchové vaničky je navíc velmi jednoduchá. Ať už se rozhodnete pro sprchový kout se sprchovou vaničkou z jakéhokoli důvodu, je důležité zvolit správnou vaničku.

Z jakých materiálů, tvarů a dalších vlastností vybírat?

Mezi cenově nejdostupnější se řadí vaničky z akrylátu. Ty vynikají také nízkou hmotností, ale hůře odolávají poškrábání nebo čisticím přípravkům. Další možností jsou vaničky z litého mramoru, který se vyrábí z mletého vápence, písku, pryskyřice a dalších přísad. Stejně jako je tomu u akrylátových vaniček, i vaničky z litého mramoru mohou být vyrobeny v téměř libovolném tvaru. Jejich povrch je však proti poškrábání a čisticím přípravkům odolnější. Ještě lepší odolnost povrchu při běžném užívání poskytují vaničky ze smaltované oceli. Smalt je stálobarevný, je však relativně křehký. Při pádu těžkých, ostrých předmětů hrozí odprýsknutí smaltu. Další variantou jsou vaničky z keramiky, které jsou obvykle dražší, ale jejich glazovaný povrch poskytuje také velmi dobrou odolnost proti poškrábání a čisticím prostředkům. Neopatrné čištění velmi hrubou drátěnkou a pády těžkých předmětů se nedoporučují u žádného z uvedených materiálů.

Zohledněte také prostor

Zásadní vliv na volbu tvaru vaničky má dostupný prostor v koupelně. Doporučuje se velikost koutu alespoň 900×900 nebo 800×1 000 mm. Pokud není dostatek místa, lze zvolit menší vaničku. Nejkratší strana obdélníkové vaničky má obvykle 800 mm, výjimečně 700 mm. Zaoblené čtvrtkruhové vaničky jsou vhodné do malých koupelen. Čtvrtkruhová sprchová vanička a sprchový rám musí mít stejný poloměr, obvykle R550 (550 mm), méně často pak R500 (500 mm). Pokud je nutné kout přizpůsobit netypické koupelně, k dispozici jsou také další tvary. Jedná se např. o půlkruh, lichoběžník nebo jiné lomené nepravidelné tvary. Vždy je nutné vybrat odpovídající velikost sprchové zástěny.

I výška hraje roli

Je nutné zohlednit stavební výšku vaničky zejména s ohledem na připojení protizápachové uzávěry, na připojení odpadního potrubí a také na osobní preferenci. Nízké vaničky lze zarovnat s horním povrchem dlažby. Doporučují se do koupelen pro osoby s omezenou schopností pohybu. Vaničky standardní výšky se instalují obvykle na nožičky a zejména jsou vhodné do panelových bytových domů. K vybraným vaničkám lze objednat boční krycí panely. Vaničky je vhodné instalovat na celoplošný podkladní prvek, nejčastěji polystyrenový. Jeho použitím se minimalizuje riziko průhybu vaničky a možných netěsností ve tmelených spárách po obvodu. Vaničky mohou být vysoké až 50 cm. V takovém případě mohou být vybaveny také prostorem na sezení. Vysoké vaničky jsou zvláště vhodné pro mytí dětí a domácích mazlíčků.

Protizápachovou uzávěru je obvykle nutné objednat zvlášť. Je nutné zvolit její správnou výšku s ohledem na dostupný prostor pod vaničkou a správný průměr připojovacího otvoru. Výška protizápachové uzávěry ovlivňuje její jmenovitou světlost a tím průtok. Je možné si vybrat také z různých barevných, materiálových a tvarových provedení krytek sifonů.

Pozor, hrozí uklouznutí

Před nákupem je také potřeba zohlednit případné požadavky na zvýšenou protiskluznost povrchu vaničky. Například u vybraných typů smaltovaných vaniček se zvýšené protiskluznosti dosahuje nanesením další smaltované vrstvy. Některé vaničky, zejména ty ze smaltované oceli, mohou být provedeny také v různých barevných odstínech.

Vybírat sprchovou vaničku není těžké, když víte, jak na to.

Nakupujte výhodně