Dřevěné obklady zútulní váš domov
Interiér příjemně zabydlí, exteriéru dodají zajímavý vzhled. Řeč je o dřevěných palubkách, které mají velmi široké využití. Uvnitř domu se skvěle hodí na stěny a stropy, zvnějšku pak na fasády, k podbití střech či k opláštění dřevěných štítů.
Dřevěné obklady se v interiéru používají nejen z estetických důvodů, jsou i praktické. Vzhled a styl můžeme ovlivnit zvolenou dřevinou, profilem nebo konečnou povrchovou úpravou. Smrkové profily Klasik nebo Softline vytvářejí hladký povrch s jemnými drážkami a lze je použít ve všech typech interiérů, naopak rustikální palubky profilu D se používají například pro vnitřní obložení v horských chalupách. Pro palubky v interiéru stačí menší tloušťka a vyhovují i méně trvanlivé dřeviny než pro palubky v exteriéru, kde jsou vystaveny povětrnostním vlivům.
Při použití v exteriéru klademe na materiály mnohem vyšší nároky, dřevěné obklady nevyjímaje. Musí být odolné vůči vlivům počasí. Tyto palubky jsou obvykle tlustší a jsou vyráběny z tvrdších a odolnějších dřevin. Nejčastěji se používají palubky modřínové, z tepelně upravené borovice, popřípadě z exotických dřevin. Typické jsou na domcích v chatových oblastech, ale velmi často se využívají i v nových zástavbách, kde slouží jako zajímavý designový prvek.
Palubky v exteriéru je nutné realizovat tak, aby nebyly vystaveny nadměrnému působení vlhkosti. Konstrukce by měla být odvětraná, palubky by neměly být ve styku se zemí apod. Z hlediska povrchové úpravy lze zvolit buď palubky s povrchovou úpravou nebo bez ní. Povrchová úprava dřevo částečně chrání a při pravidelné obnově nátěru je vzhled stabilní a dochází k menším objemovým změnám. Naopak u palubek bez povrchové úpravy dojde k postupné změně odstínu i povrchové struktury dřeva.
V případě záměru použít palubky s povrchovou úpravou je třeba počítat s tím, že všechny nátěry musí být po čase obnovovány. Předem je tedy třeba promyslet, zda plocha obložená dřevem bude dostupná pro realizaci opakovaných obnovovacích nátěrů.