Proč používat přísady do malt a betonů
Beton je jedním ze základních stavebních materiálů a téměř žádná stavba se bez něj dnes neobejde. Také maltové směsi založené na cementovém pojivu jsou tradiční nedílnou součástí většiny staveb, kde je nalezneme v nejrůznějších podobách. Dlouhodobá obliba těchto materiálů spočívá především ve velmi dobrém poměru jejich technických vlastností k pořizovací ceně. Někdy je však třeba upravit (vylepšit) některé vlastnosti těchto materiálů pro konkrétní použití a související okrajové podmínky (zejména klimatické). A k tomu slouží přísady. Společnost Stachema se věnuje výrobě přísad do malt a betonů již 30 let a v současné době patří mezi přední dodavatele tohoto sortimentu nejen na český trh. V následující části článku představíme několik výrobků této společnosti včetně jejich stěžejních účinků na vlastnosti betonů a maltových směsí.
Prvním výrobkem je Stachema CH400 Přísada do malt, která slouží k provzdušnění a zušlechtění maltových směsí. Tato přísada podporuje ve směsi vznik vzduchových pórů, čímž výrazně zlepšuje její zpracovatelnost a zároveň snižuje spotřebu materiálu až o 20 % (náhrada objemu vzduchem). Omítky zhotovené z této malty jsou prodyšnější (usnadnění odvodu vlhkosti z podkladu), mají lepší tepelněizolační vlastnosti a menší sklon k tvorbě trhlin v důsledku prudkých tepelných změn.
Dalším přípravkem je Stachema CH500 Zimní přísada, jejímž hlavním přínosem je umožnění provádění betonáže i při teplotách pod bodem mrazu. Jedná se o bezchloridovou přísadu, která urychluje tuhnutí a zároveň má plastifikační účinky, čímž zlepšuje zpracovatelnost směsi a snižuje potřebné množství záměsové vody. Při použití této přísady lze provádět betonáž až do teploty -10 °C, avšak pouze při dodržení souvisejících technologických podmínek – použití cementů vyšších pevnostních tříd, min. teplota ukládané směsi 5 °C (teplá voda, ohřev suchých složek) a tepelná ochrana betonu během tuhnutí a tvrdnutí (zakrytí, případně temperování). Betony a malty obsahující tuto přísadu vykazují větší počáteční i konečné pevnosti. Stachema CH500 nepůsobí korozivně na ocelovou výztuž.
Pro zlepšení zpracovatelnosti betonových a maltových směsí v letních měsících nebo v interiéru je vhodné použít Stachema CH520 Superplastifikátor betonu. Tato přísada má vysoký ztekucující účinek a prodlužuje dobu zpracovatelnosti, tudíž je vhodná zejména při výrobě směsí pro betonáže základů, věnců a složitých nebo hustě vyztužených konstrukcí, příp. pro zabetonování podlahového topení. Použitím přísady lze snížit množství záměsové vody až o 30 % při zachování potřebné zpracovatelnosti směsi, čímž se výrazně snižuje výskyt smršťovacích trhlin (pozitivní vliv na vodotěsnost a odolnost proti klimatickým a chemickým vlivům). Betonové a maltové směsi obohacené touto přísadou lze lépe čerpat i hutnit a mají částečnou nivelační schopnost. Přísada Stachema CH520 nepůsobí korozivně na ocelovou výztuž a její použití má pozitivní vliv na počáteční i konečnou pevnost betonů a malt.
Přípravek Stachema CH550 Urychlovač betonu slouží, jak již název napovídá, ke zkrácení doby tuhnutí a tvrdnutí betonových a maltových směsí, čímž umožňuje dřívější odbednění konstrukcí či manipulaci s výrobky. Tato bezchloridová přísada zároveň zlepšuje zpracovatelnost směsi při mírném snížení množství záměsové vody. Betony a malty obsahující tuto přísadu vykazují větší počáteční i konečné pevnosti a jsou dříve odolné proti působení mrazu. Stachema CH550 nepůsobí korozivně na ocelovou výztuž a neovlivňuje účinek provzdušňujících přísad.
Poslední zde zmíněnou přísadou jsou CH004 Výztužná PP vlákna délky 4 mm, resp. CH012 Výztužná PP vlákna délky 12 mm. Tato polypropylenová vlákna vytváří v maltách a betonech mikroarmaturu zabraňující tvorbě smršťovacích trhlin, čímž se zvyšuje jejich vodotěsnost, mrazuvzdornost a odolnost proti klimatickým a chemickým vlivům. Výztužná vlákna mají zároveň pozitivní vliv na mechanické vlastnosti materiálu – zvyšují pevnost v tlaku (o 6 až 15 %), pevnost v tahu za ohybu (o 6 až 13 %) a rázovou pevnost (o 200 až 250 %). Konstrukce vyztužené těmito vlákny vykazují vyšší požární odolnost a jejich povrchy lépe odolávají abrazi (obrušování) a nemají tendenci se drolit. Vlákna nejsou určena jako náhrada nosné konstrukční výztuže, neslouží ke zmenšení předepsaných tlouštěk konstrukcí a nezlepšují kvalitu chudých směsí.