Nepodceňujte přípravu podkladu a použijte správnou penetraci
Kvalitní příprava podkladu je jedním z nejdůležitějších kroků před prováděním vnitřních nátěrů, lepením obkladů a dlažeb nebo před prováděním doplňkových hydroizolačních systémů. Jednotlivé výrobky mají specifické požadavky na vlastnosti podkladní konstrukce, na níž budou aplikovány. Vždy platí, že podklad musí být soudržný a kompatibilní s novými připojovanými vrstvami. Nejčastěji se toho docílí použitím penetračního nátěru.
Penetračních nátěrů na trhu existuje velké množství druhů, které se liší materiálovou bází, hloubkovým dosahem i rozsahem použití (systémové vs. univerzální). Při výběru konkrétního druhu rozhoduje zejména materiál a stav podkladu a materiál nově aplikované vrstvy. Především u nátěrových hmot je vhodné volit takové penetrace, které mají stejnou materiálovou bázi (silikonové, silikátové, akrylátové, epoxidové), a to nejen kvůli vzájemné chemické snášenlivosti a soudržnosti, ale také pro zajištění fyzikálních vlastností (zejména propustnost pro vzdušnou vlhkost) a mechanických vlastností (přídržnost podkladu). Druhým důležitým faktorem pro správný výběr penetrační hmoty je i její hloubková účinnost. Na nové konstrukce je dostačující podkladní nátěr se standardní hloubkovou účinností (vytváří soudržný film na povrchu konstrukce, ale neproniká hluboko do její struktury), protože podklad je možné považovat za soudržný v celé jeho tloušťce. Při aplikacích na starší podklady, zejména staré nátěry a malby, je třeba důrazně doporučit použití penetrací s hloubkovým účinkem. Tím dojde ke zlepšení mechanických vlastností následně prováděných nových interiérových nátěrů. V této kategorii je osvědčeným přípravkem penetrace na bázi akrylátové disperze DEKPRIMER NANO, která spolehlivě sjednocuje savost podkladu, zlepšuje krycí schopnosti interiérových barev a je vhodná do interiéru i exteriéru. Při výběru a následné aplikaci penetračního nátěru je nezbytné vždy dodržovat veškeré pokyny a omezení uvedené v dokumentaci výrobku.
Velmi vítaným efektem při provádění malířské penetrace je její lehce probarvený odstín, kterým lze získat dokonalý přehled nad tím, jak souvisle byla provedena. Po zaschnutí penetrace je nátěr transparentní. O počtu následující nátěrů rozhoduje kryvost použité hmoty, nikoli odstín penetrace.
Důležité je sjednocení savosti penetrací před provedením interiérové barvy na podklady tvořené novými vrstvami jádrových omítek. Tím se významně snižuje spotřeba nátěrové hmoty, ale také se eliminuje riziko vzniku nevzhledných fleků při použití tónovaných interiérových barev. Ty vznikají zpravidla důsledkem rozdílné savosti podkladu.
Česká společnost Stachema vyrábí širokou škálu systémových i univerzálních penetračních hmot. V tabulce níže je uveden přehled základních podkladních a penetračních nátěrů ze sortimentu firmy Stachema, rozdělených dle doporučeného použití.