Tenkovrstvá malta nebo zdicí pěna Dryfix?
Stavba rodinného domu představuje velký projekt plný rozhodování a neustálého objevování nových možností. Každý stavitel přitom čelí vlastním volbám s mnoha otázkami. Chystáte se stavět rodinný dům z pálených cihel přes zimu, nebo raději počkáte na příchod jara? Když se pustíte do práce, často hrajete o čas. Někdy se proto vyplatí začít s hrubou stavbou už v zimních měsících. Každé rozhodnutí však na sebe přitahuje další, třeba volbu pojiva. V dnešním článku se proto zaměříme na porovnání zdění z tenkovrstvé malty a zdicí pěny Dryfix. Ačkoliv jsou oba postupy správné, nabídnou podobnou tepelnou izolaci bez spár, tepelných mostů a další výhody, najdou se rozdíly, které vám volbu usnadní.
Výhody tenkovrstvé malty:
Výhody tenkovrstvé malty spočívají v jednoduchém a přesném umístění a vyrovnání cihelných bloků, a to právě díky tenké vrstvě spojovacího materiálu. Tenkovrstvá malta minimalizuje vznik bodového napětí ve stěně a snižuje riziko trhlin a dalších nežádoucích jevů, které mohou při zdění s klasickou cementovou maltou vzniknout.
Výhody zdicí pěny Dryfix:
Zdicí pěna Dryfix je jasnou volbou pro zdění v zimě. Zvládne totiž zdění i v mrazech, konkrétně až do −5 °C. Navíc si drží i při takto nízkých teplotách funkci rychlého tuhnutí. Pěna oproti maltě nespotřebuje tolik vody v pojivu, takže je o něco šetrnější k životnímu prostředí. To se týká i množství spotřebovaného materiálu.
Jaký materiál vybrat?
Je dobré vědět, že z obou variant vyzdíte pořádný rodinný dům. Zdicí pěna Porotherm Dryfix i tenkovrstvá malta poskytují vynikající vlastnosti, a tak je třeba při výběru zohlednit jejich benefity. Poměr použití tenkovrstvé malty nebo zdicí pěny je u stavebníků vyvážený, aktuální stav 52:48 % vyznívá o něco lépe pro zdicí pěnu.
Pojivo zdarma k ucelené paletě cihel Porotherm!
Ve Stavebninách DEK dostanete k nákupu ucelené palety cihel pěnu nebo maltu zdarma.