Slovník pojmů: D–F
Detekční sprej
Detekční sprej slouží k identifikaci úniku plynu z potrubí, lahví nebo nádrží. V místech úniku se po aplikaci začnou tvořit bublinky, což umožňuje rychlé a spolehlivé odhalení problému. Použití detekčního spreje výrazně zjednodušuje údržbu, kontrolu a zvyšuje bezpečnost prostředí.
Detektory
Detektor je přístroj na odhalení nejrůznějších skrytých prvků. Nejčastěji používané detektory kovů nebo detektory kabelů díky, kterým se na stavbě vyhnete nepříjemnostem nebo úrazu. Multifunkční detektor materiálů si můžete zapůjčit v naši půjčovně DEK.
Domácí čistírna odpadních vod
Domácí čistírna odpadních vod je systém navržený k čištění odpadních vod z domácností. Navrhuje se na místech, kde není dostupný veřejný kanalizační systém. Začátek procesu spočívá v shromažďování odpadní vody ze sanitárních zařízení v domácnosti. Pomocí sítek je voda mechanicky pročištěna od hrubých částic, písku a hlíny. Následuje biologické čištění, kde mikroorganismy rozkládají organické látky. Po biologickém vyčištění je voda převedena do nádrže s čistou vodou, kde dochází k odstranění zbylých nečistot. Takto upravená voda může být využita jako zahradní zálivka nebo může být vypuštěna do dešťové kanalizace.
Drážkovačky a drážkovací frézy
Drážkovačky jsou zařízení určená k vytváření drážek na ocelových trubkách. Drážkovačky mohou být v provedení jako ruční nebo elektrické. Výsledné drážky slouží pro spojování trubek v potrubních systémech, kde umožňují efektivní a pevné spojení bez nutnosti svařování.
Drážkovací frézy jsou elektrické nástroje, které se používají k vytváření drážek, pro elektroinstalace nebo vodovodní potrubí, do různých materiálů jako je například zdivo nebo beton. Podle umístění motoru rozlišujeme dva typy drážkovacích fréz. Drážkovací frézy s podélným uložením motoru, které jsou podobné úhlovým bruskám. A drážkovací frézy s příčným uložením motoru, které mají podobnost s okružní pilou ("mafl"). Frézy se liší hlavně odlišným způsobem manipulace.
Drážkovnice
Klempířská drážkovnice je nástroj používaný v klempířských pracích k vytváření drážek nebo zářezů v kovových pleších. Tyto drážky slouží k umístění a zakotvení dalších plechových součástí, jako jsou spojovací prvky, zábradlí, rámy nebo jiné konstrukční prvky.
Drenáž
Drenáž nebo-li drenážní systém systém najdeme nejčastěji ve spodní stavbě obvykle v těsné blízkosti podzemních stěn. Jedná se o soubor několika prvků, které společně pomáhají předcházet problémům vlhkostním problémům v objektu. Jejich hlavním úkolem je snižování hydrofyzikálního namáhání v okolí objektu. Drenážní systém se skládá ze svislé profilované nopové folie a obvodové drenážní trubky, která ve spádu odvádí vodu od objektu. K efektivní drenáži se často používají také drenážní vrstvy z kameniva nebo štěrku, které usnadňují průtok vody.
Elektrický topný okruh
Elektrický topný okruh je systém vytápění, který přeměňuje elektrickou energii na teplo. Tento systém obvykle zahrnuje elektrické topné kabely umístěné v podlaze, stěnách nebo stropě, které generují teplo přímo do prostoru. Elektrický topný okruh se snadno instaluje a umožňuje efektivní regulaci teploty v jednotlivých místnostech. Topné okruhy lze také využít v exteriéru k vytápění venkovních ploch, což pomáhá předcházet zamrzání.
Elektrocentrála
Elektrocentrála slouží jako zdroj elektrické energie v místě, kde není dostupná energie ze sítě. Nejčastěji je konstruována v mobilní formě. Elektrocentrály jsou benzínové, hybridní LPG nebo dieselové. Nejčastěji jsou osazeny koly pro převoz a také rukojetí pro přenos. Může být použita jako záložní zdroj při pořádání společenských akcí, ve zdravotnických zařízeních, u datových serverů, apod.. Ve stavebnictví můžeme elektrocentrálu použít při práci s elektrickým nářadím, v místech, kde není dostupná rozvodná síť. Elektrocentrála obsahuje zásuvky na 230V, USB konektory a další výstupy pro distribuci vyrobené elektrické energie. Elektrocentrálu je možné si půjčit DEK půjčovně.
Epoxid
Epoxidová pryskyřice je čirý, polymerní materiál syntetického původu. V nevytrvzeném stavu je pryskyřice viskózní lepkavá kapalina, která se skládá ze dvou složek (tvrdidlo a pryskyřice). Po vytvrzení získáváme tvrdý a pevný materiál odolný proti vodě a celé řadě chemikálií. Díky těmto vlastnostem má epoxidová pryskyřice široké využití ve stavebnictví. Epoxidové podlahy se dělí na nátěrové, stěrkované a lité. Jejich hlavní výhodou je bezspárovost, mechanická a chemická odolnost, pevnost v tlaku a snadná údržba. Možnost aplikovat na nejrůznější povrchy. Povrch může být v podobě lesklé, matné nebo v barevných úpravách dle vzorníku. Epoxidové lepidlo najde uplatnění téměř v každé domácnosti. Je dvousložkové a vytváří dokonale pevný spoj.
Extrudovaný polystyren
Extrudovaný polystyren XPS je nepropustný a poskytuje vysokou pevnost. Je obvykle používán ve spodní stavbě na tepelnou izolaci soklů. Má rozměry 0,6 x 1,25 metru a může mít rovnou hranu nebo polodrážku. Povrch je obvykle zdrsněný (wafle) pro lepší přídržnost omítky. Dostupný je ve více barvách dle výrobců.
Falcovací hranol
Falcovací hranol je speciální nástroj používaný zejména v klempířství, sloužící k přesnému ohýbání plechů při tvorbě falců – spojů, které zajišťují těsnost a pevnost plechových konstrukcí. Je vyroben z odolného plastu, nejčastěji z polyetylenu (PE), a disponuje několika pracovními plochami s různými sklony, které umožňují ohýbání plechů pod různými úhly. Tento nástroj klempířům pomáhá vytvářet přesné a opakovatelné spoje při výrobě okapů, svodů, komínů a dalších klempířských prvků.
Filtrace
Potrubní filtry vody se používají k odstraňování nečistot a jiných látek z vody, které mohou být nežádoucí nebo dokonce nebezpečné pro lidské zdraví. Tyto filtry mohou odstraňovat nečistoty jako jsou písek, hliník, železo, mangan, chemické látky, bakterie a viry. V závislosti na požadavcích v daných podmínkách je potřeba zvolit nejvhodnější typ filtru. V nabídce je velká škála různých druhů:
mechanické filtry,
aktivní uhlíkové filtry,
magnetické filtry,
a další.
Filtry mohou být instalovány na různých místech potrubí, přívod do budovy, přívod do bytové jednotky, nebo u koncového odběrného místa.
Fotovoltaika
Fotovoltaika (zkráceně FV) je technologie využívající fotovoltaické články k přeměně slunečního záření na elektrickou energii. Fotovoltaické články jsou složeny z polovodičového materiálu, obvykle křemíku, generují elektrický proud při vystavení slunečnímu záření. Jedná se o nejrozšířenější technologii pro využití solární energie.
Fotovoltaické články mohou být využity pro výrobu elektrické energie v různých měřítcích, od malých solárních panelů pro nabíjení mobilních zařízení až po velké solární elektrárny, které vyrábí elektrickou energii pro tisíce domácností. Fotovoltaické systémy jsou ekologické a udržitelné řešení výroby elektrické energie, protože nevytvářejí emise škodlivých látek do ovzduší.