Slovník pojmů: S–U
Sádra
Sádra je minerální materiál s širokým využitím ve stavebnictví. Používá se jako univerzální rychletuhnoucí hmota k vyrovnávání povrchů, opravám nebo fixacím. Je nepostradatelná v různých profesích, jako jsou vodoinstalace, elektroinstalace nebo topenářské práce. Sádra nachází využití také v modelářství, kde se používá k výrobě modelů a detailních prvků.
Sádrokarton
Sádrokarton je deskový stavební materiál používaný v suché výstavbě. Skládá se z jádra ze sádrové hmoty obklopeného dvěma kartony. Sádrokartonové desky mají ve stavebnictví široké využití. Používají se k opláštění stropů, příček a předstěn. Instalují na speciální profily, mezi nimiž je možné vést skryté instalace. Pro zlepšení akustiky se používají akustické sádrokartonové podhledy. Zvýšená požární odolnost se zajišťuje pomocí protipožárních sádrokartonových desek, které zpomalují šíření ohně. Pro upevňování předmětů je nutné používat příslušenství určené speciálně do sádrokartonu. Zvedák na sádrokarton usnadňuje práci s deskami.
Samonivelační stěrka
Samonivelační stěrka je materiál používaný k úpravě podlahových povrchů. Jedná se o tekutou směs, která se po aplikaci sama roztéká, vyplňuje nerovnosti a vytváří rovný povrch. Samonivelační stěrky se často používají před pokládkou krycích materiálů, jako jsou dlažba, laminát, vinyl nebo linoleum. Sádrová samonivelační stěrka je nejčastěji využívána v interiérech, zejména v prostorech s nižším zatížením. Její použití se však nedoporučuje ve vlhkých prostředích, protože vlhkost může negativně ovlivnit její vlastnosti a dlouhodobou stabilitu. Naopak cementová samonivelační stěrka nabízí vyšší pevnost a je vhodná i pro komerční a průmyslové prostory.
Sedlovačka
Sedlovačka je nástroj, který se používá k vytvoření přesného zúžení na konci trubek. Toto zúžení se nazývá sedlo a je nezbytné pro pevné a těsné spojení trubek pomocí pájení nebo lisování. Sedlovačka vytvoří hladký a přesný tvar, který zajišťuje kvalitní spoj. Její použití je běžné v instalatérství, klimatizaci a dalších oborech, kde se pracuje s trubkami.
Výrobky související s: Sedlovačka
Sekačka na trávu
Sekačka na trávu je praktickým nástrojem pro úpravu trávníků a zahrad. Sekačky jsou vybaveny noži nebo strunami a mohou být ruční, pojízdné nebo robotické. Pohon sekaček může být benzínový, elektrický nebo akumulátorový. Některé sekačky mají sběrný buben na trávu. Pomocí sekačky můžete trávník a zahradu srovnat do stejné výšky, aby byly příjemné na pohled.
Skladebná dlažba
Skladebná dlažba je druh dlažby, který se skládá z jednotlivých prvků, které se snadno spojují dohromady, aby vytvořily požadovaný vzor nebo design. Tyto dlaždice jsou nejčastěji vyrobeny z betonu. Skladebná dlažba umožňuje vytvářet různé tvary a vzory všech velikostí, což poskytuje široké možnosti při stavbě chodníků, teras a dalších venkovních prostor.
Sklápěč
Sklápěč je přívěsný vozík navržený pro efektivní přepravu a vykládání nákladu. Tento typ vozíku je vybaven mechanismem, který umožňuje naklonit nebo sklopit nákladní plochu, což výrazně usnadňuje vykládání materiálu. Mezi specifické varianty patří třístranný sklápěč, který umožňuje sklápět nákladní plochu na tři strany.
Skoba
Zednická skoba, neboli „ponkajzna”, je speciální typ skoby používaný v oblasti zednictví. Hlavním účelem zednických skob je spojování jednotlivých zdicích prvků a poskytování dočasného zajištění při stavbě zdí. Naopak skoba s vrutem je konstrukční prvek ve tvaru L, který je na konci vybavený závitem a používá se k upevňování předmětů do pevných materiálů.
Solární panel
Solární panel je zařízení, které slouží k přeměně sluneční energie k ohřevu vody a nebo výrobě elektrické energie. Solární panely k výrobě elektrické energie se skládají z fotovoltaických článků, které obsahují polovodičové materiály. Když sluneční záření dopadá na fotovoltaický článek, uvolňují se elektrony, což vede ke vzniku stejnosměrného elektrického proudu (DC).
Solární panely jsou často používány k výrobě elektrické energie v oblastech, kde není dostupná přenosová síť nebo kde je výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů preferována. Solární panely mohou být instalovány na střechy budov, na pozemky nebo na jiná místa, která mají přímý přístup ke slunečnímu záření.
Spínač
Spínač je přístroj sloužící ke spínání a rozpínání obvodu působením vnější mechanické síly na jejich ovládací ústrojí. Jedná se o základní elektrický prvek, který umožňuje uživatelům řídit tok elektrického proudu v různých zařízeních (zapínání a vypínání elektrických spotřebičů). Spínače se využívají při každodenních činnostech v domácnosti, průmyslu, dopravě nebo telekomunikacích. Spínače existují v různých typech a konfiguracích, každý typ má své vlastní použití v závislosti na požadované funkci a prostředí.
Sprchový kout
Sprchový kout je prostor, který slouží zejména k oplachování těla. Skládá se ze sprchové zástěny a vaničky. V moderní době se sprchové kouty budují v nejrůznějším provedení velikostí, barev a materiálů. Ve sprchovém koutě nesmí chybět vodovodní baterie, sprchová hlavice a odtokový kanálek.
Střešní krytina
Střešní krytina je vnější povrch střechy, který je vystaven vnějšímu prostředí. U plochých střech se jako hydroizolace používají asfaltové pásy, PVC-P folie, TPO folie nebo dokonce vegetační střechy s rostlinami, trávníkem, keři nebo stromy. U šikmých střech se používají pálené, betonové, plastové nebo plechové tašky. Střešní okno slouží k prosvětlení prostor pod střechou a parozábrana je tu, aby omezila prostup vodní páry do střešního pláště.
Stykač
Stykače fungují na principu podobném relé, avšak jsou navrženy k ovládání silových obvodů s vysokými proudy, zatímco relé se používají pro spínání řídicích obvodů s nižšími proudy. Stykače pracují na základě elektromagnetických spínačů, kde proud aktivuje elektromagnet, který buď otevírá, nebo uzavírá spínač. Stykače jsou klíčovou součástí mnoha elektrických systémů, protože poskytují spolehlivý a efektivní způsob řízení toku elektrické energie. Mají široké uplatnění v oblastech elektroniky, průmyslu, stavebnictví, energetice a dokonce i v domácnostech.
Svěrák
Svěrák je téměř nepostradatelné nářadí v každé dílně. Slouží k uchycení opracovávaného materiálu. Je tvořen ze dvou čelistí, jedna posuvná a druhá pevná, které se navzájem svírají nebo otevírají pomocí stahovacího šroubu. Svěrák jednoduše připevníte pomocí šroubů k pevné desce. Svěrák může být buď zámečnický, kovářský, strojní nebo truhlářský. Liší se podle předmětů, které mají upevňovat a materiálů, ze kterých jsou zhotoveny jejich čelisti.
Světlík
Světlík je konstrukční prvek, který slouží k osvětlení vnitřních prostor budovy denním světlem. Jedná se o otvor umístěný ve střeše nebo ve stěně, který umožňuje průchod slunečního světla. Světlíky jsou často vybaveny skleněnou nebo polykarbonátovou výplní. Používají se k zvýšení úrovně přirozeného osvětlení a k redukci závislosti na umělém osvětlení během dne.
Světlovod
Světlovod je zařízení, které umožňuje přenos světla z vnějšího prostoru do vnitřních prostor budovy. Je to tubus z vysoce reflexního materiálu, který zaručí intenzivní osvětlení. Často jsou používány v místech, kde není možné umístit tradiční okna, nebo kde není dostatek přirozeného osvětlení například do šaten, chodeb nebo koupelen.
Štípačka
Štípačka na dřevo je stroj, který se používá k rozštípnutí dřeva na menší kusy. Štípačka na dřevo má obvykle hydraulický válec, který tlačí dřevo proti štípacímu klínu, který rozštípne dřevo na menší kusy. Štípačky na dřevo jsou obvykle používány pro zpracování palivového dřeva. Podle zdroje energie rozlišujeme tyto druhy:
Elektrická štípačka
Vhodná pro dělení menších a středně velkých kusů dřeva.Benzínová štípačka
Je vhodná pro dělení velkých kusů dřeva a průmyslové použití.Přípojná štípačka
Připojuje se k hydraulickému systému traktoru nebo jiného těžkého stroje. Je to velmi silná štípačka vhodná pro průmyslové použití.
Některé štípací stroje jsou poloautomatické nebo automatické. Tedy takové stroje provádějí řezání dřeva na požadovanou délku dále pak je provedeno štípání dřeva, které je pak dopravníkem přesouváno na místo k transportu nebo uskladnění.
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo je zařízení, které dokáže převádět teplo z jednoho místa na druhé. Nejčastěji se používá k vytápění domů, ale lze ho také využít pro chlazení, ohřev vody nebo pro vytápění bazénů. Tepelné čerpadlo využívá přírodního principu, že teplo se přesouvá zejména od vyšší teploty k nižší teplotě. Tepelné čerpadlo dokáže tento proces obrátit pomocí kompresoru a kruhu s chladivem, čímž přenáší teplo z okolního prostředí do vnitřního prostoru budovy. Existují různé druhy tepelných čerpadel, například vzduch-voda, voda-voda nebo země-voda, které využívají různé zdroje tepla. Tepelná čerpadla jsou ekologické a energeticky úsporné řešení pro vytápění a ohřev vody, což je v současné době stále důležitější z hlediska ochrany životního prostředí a snižování emisí skleníkových plynů.
Tepovač
Tepovač je přístroj, který slouží k mokrému i suchému vysávání zejména koberců, ale také interiéru aut a čalounění, díky kterému dosáhnete hloubkového vyčištění včetně bakterií a alergenů. Tepovače si můžete zapůjčit v naši půjčovně DEK.
Termostat
Termostat je zařízení, které ovládá teplotu v daném prostoru. Nejčastěji se používá v obytných místnostech a kancelářích. Termostat dohlíží na maximální a minimální teplotu vzduchu nebo média v topení. Elektrické termostaty jsou vybaveny čidly, které řídí vytápění a klimatizaci prostoru.
Tmel
Tmel je materiál určený k vyplňování a utěsňování spár, trhlin a spojů. Rozlišujeme několik typů tmelů, z nichž každý je navržen pro konkrétní použití a má specifické vlastnosti: akrylové jsou vhodné na zdivo a sádrokarton a jsou snadno přetíratelné barvami; silikonové jsou elastické, odolné proti vlhkosti nejčastěji se využívají ve vlhkých prostorách, jako jsou koupelny či kuchyně; polyuretanové se vyznačují vysokou pružností a odolností vůči mechanickému namáhání, což je činí ideálními pro exteriérové aplikace; polymerové jsou vhodné pro utěsnění připojovacích spár a jsou přilnavé i na vlhké povrchy; bitumenové se používají pro opravy a utěsňování asfaltových a střešních krytin; butylenové tmely mají vysokou přilnavost na různé stavební materiály a využívají se také v automobilovém průmyslu nebo k těsnění vnějších spár; protipožární tmely jsou speciálně navrženy pro aplikace, kde je klíčová odolnost vůči vysokým teplotám a zabránění šíření ohně.
Topidlo
Topidla jsou zařízení určená k vytápění v situacích, kdy nelze použít hlavní zdroj tepla, nebo pokud tento zdroj nestačí k dosažení požadované teploty. Topidla fungují na různé pohonné mechanismy, například elektrická, plynová, naftová, infračervená nebo olejová. Výběr vhodného topidla závisí na podmínkách prostředí, ve kterém bude používáno.
Topná rohož
Topná rohož je elektrický topný systém umístěný pod povrchem podlahy, který slouží k vytápění místnosti. Systém se skládá z flexibilního topného kabelu, jenž je položen na izolační podklad a poté zakryt cementovou nebo jinou vhodnou stěrkou. Topná rohož poskytuje rovnoměrné teplo po celé ploše podlahy a nejčastěji se používá v koupelnách, WC nebo kuchyních.
Výrobky související s: Topná rohož
Trapézový plech
Trapézový plech je jedinečným a flexibilním prvkem z tvarovatelného plechu, který je vyráběn z různých kovových materiálů - ocelového, hliníkového či pozinkovaného. Jeho příčný směr je prolisován do lichoběžníkového tvaru s různou výškou prolisu - vlny, která je dále dle potřeby upravována. Plech je navíc možno povrchově upravit lakováním a to v různých odstínech a barvách. Přes svou nízkou tloušťku od 0,5 do 1,25 mm se hodí pro ploché i šikmé střechy, fasády či jako střešní tašky v pásech se stojatou drážkou. Největší výhodou těchto plechových krytin je jejich nízká hmotnost.
Trávníkový lem
Trávníkový lem je zahradnický prvek, který slouží k oddělení travnatých nebo květinových ploch od zbytku zahrady a usnadňuje použití mechanizace při sekání trávy.
Třmen
Třmen slouží pro spojování předmětů s lanem nebo řetězem a nachází uplatnění tam, kde je potřeba časté spojování a rozebírání. Dle tvaru se třmeny rozlišují na rovné a obloukové. Kromě těchto běžných druhů třmenů existují také tesařské třmeny. Tyto třmeny slouží ke spojování dřevěných konstrukcí a umožňují stabilní upevnění trámů či jiných dřevěných prvků.
Umyvadlo
Umyvadlo patří do skupiny zařizovacích předmětů, které slouží k oplachování nebo umývání. Nejčastěji vyrobené z keramiky nebo nerezu. Součástí koupelen a toalet obvykle doplněné umyvadlovou baterii a skříňkou. V provedení nejrůznějších velikostí a tvarů. Mnohdy významným architektonickým prvkem v luxusních koupelnách.
Uskladnění nářadí
V nářadí je potřeba mít pořádek. K tomu vám dopomohou kufry, boxy nebo organizéry. Boxy si můžete vybrat v nejrůznějším provedení například na kolečkách nebo se šuplíky. Pro snadnou přepravu jsou tu tašky, bedýnky nebo vozík na nářadí. Při práci se vám bude hodit opasek na nářadí díky, kterému budete mít vše po ruce.